ECLM 2008

 • ECLM 2008 w Amsterdamie: 16 godzin w jedną stronę pociągiem, 8 godzinnych wystąpień, 96 miłośników lispa z 17 krajów, 3 przedstawicieli naszego kraju: Maciek (of CL-Librarian fame), Daniel (of Poliqarp fame), oraz niżej podpisany.
 • Nie piszę dokładnego sprawozdania: już ubiegł mnie Daniel. Ograniczę się do kilku luźnych uwag.
  • Wystąpienie Stefana Richtera z freiheit.com technologies gmbh (Hamburg, Niemcy), Using Common Lisp for large Internet systems to był najprawdziwszy HUD (pozytywny, pro-lispowy odpowiednik FUD. O ile uwagi odnoszące się do architektury umożliwiającej tworzenie skalowalnych serwisów internetowych były ciekawe i sensowne, o tyle już podawanie Weblocksów jako przykładu frameworku sieciowego, który ma się łatwo skalować jest nieporozumieniem.
   • Webclocksy, choć strasznie fajne, opierają się na kontynuacjach (zaimplementowanych w cl-cont) i domknięciach. Dopóki nie będzie dobrej (czyli taniej i szybkiej) metody serializacji i deserializacji domknięć i kontynuacji, dopóty Weblocksy będą ograniczone do jednego obrazu lispowego. Choć oczywiście można kombinować (sticky sessions i takie tam), skalowanie Weblocksów nie wydaje się trywialne.
   • Z drugiej strony, chciałoby się, aby jak najwięcej tego HUD-u dotarło do głównego nurtu IT. Z tego, że Stefan podaje kiepskie przykłady nie wynika przecież, że Common Lisp per se źle się skaluje. Stefan ma spore doświadczenie jeśli chodzi o duże aplikacje internetowe: freiheit.com robiła m.in. księgarnie internetowe libri.de i buch.de, więc jego sympatia wobec Common Lispa powinna stanowić pewien argument dla firmy rozważającej jego użycie. (Przemilczałbym, że freiheit.com większość swoich projektów pisze póki co… w Javie, gdyby mnie sumienie potem nie gryzło.)
  • Bardzo ciekawie mówił Juan José García-Ripoll, autor ECL. Mimo słówka embedded w nazwie, ECL jest pełnoprawną, zgodną ze standardem implementacją Common Lispa.
   • Kompilacja do C i łatwiejsze korzystanie z bibliotek napisanych w tym języku to jest coś. Szczególnie w świecie, który zdaje się nieszczególnie przychylny aplikacjom czysto lispowym.
   • Wyjątkowo interesującym projektem jest XEmacs z osadzonym ECL-em. W pierwszej fazie pozwoliłoby to pisać dla niego rozszerzenia nie tylko w Emacs Lispie, ale również w Common Lispie. W drugiej fazie Emacs Lisp mógłby zostać przez Common Lisp całkowicie zastąpiony. Czy nie wydaje się to Wam piękne? Emacs, nie dość, że CL-owy, to jeszcze z rozszerzeniami kompilowanymi do kodu maszynowego! (Osobiście wolę Emacsa od XEmacsa, ale w takiej sytuacji nie zastanawiałbym się długo nad przesiadką.)
   • Juan wydawał się dość mocno zasmucony niewielkim zainteresowaniem ECL ze strony użytkowników. Cóż, prawda jest taka, że ECL nie należy do bestyjek łatwych w obsłudze (nieraz już sama instalacja przysparza kłopotów). Jednak warto się ECL-em zainteresować. Odnoszę wrażenie, że Juan tak się ucieszy z objawów zainteresowania projektem w postaci zgłoszonych problemów, że będzie je bardzo szybko poprawiał, a ECL stanie się łatwiejszy w obsłudze. Daniel zgłosił mu problem z kompilacją jeszcze na kolacji…
  • Bardzo podnoszą na duchu dwie lispowe sucess stories.
   • InspireData, czyli narzędzie dla szkół średnich do wizualizacji danych, doskonale się sprzedaje i robi naprawdę świetne wrażenie. Choć raczej nie należę do grupy docelowej produktu, sądzę, że w niektórych sytuacjach skorzystanie z niego byłoby nie bez pożytku.
   • Norweski House Designer służy z powodzeniem tamtejszym architektom do walki z uporczywymi błędami, powtarzającą się pracą i zmieniającymi się regulacjami prawnymi (w końcu to Skandynawia). Architekt dostarcza programowi szkic budynku, a program już zadba o ilość i rozmieszczenie kontaktów, okna, czy po mieszkaniu da się poruszać na wózku inwalidzkim, itp.
    • Co ciekawe, decyzję o użyciu Common Lispa przeforsował w latach dziewięćdziesiątych zarząd firmy, mimo zdecydowanego oporu programistów (!). Pozostałością po owym pierwszym buntowniczym zespole są użycia 'yes i 'no zamiast t i nil, pozostawione w niektórych miejscach kodu z powodów sentymentalnych. A może jako memento?
  • Trochę zawiodło mnie wystąpienie Kenny’ego Tiltona. Owszem, było śmieszne (na całe szczęście, ponieważ poprzednie wystąpienie było niestety nudne jak diabli), choć z powodu dygresji (dość zabawnych) nie zdążył powiedzieć zbyt dużo o właściwym temacie prezentacji, czyli o Cells.
 • Konferencje na temat niezbyt popularnych języków programowania to nie tylko wystąpienia: to także możliwość poznania środowiska. Pod tym względem ECLM2008 nie zawiodło. Można było pogadać z Edim Weitzem, Danem Weinrebem (założycielem Symbolics), Marco Baringerem (nb. nie spodziewajcie się sensownej dokumentacji do UCW w najbliższym czasie)... A także poznać chorwackich hackerów Lispa, lub hackerów Dylana.
 • Konwencję pisania w punktach bezczelnie zgapiłem od netto. Choć przed netto już tak pisał Wittgenstein (ale on bloga nie prowadził).
 • Na koniec metauwaga: pogłoski o śmierci tego bloga są mocno przedwczesne (choć niewątpliwie uzasadnione). W najbliższym czasie postaram się poświęcać mu trochę więcej uwagi.

Komentarze do notki ECLM 2008

 1. coldpeer powiedział(a):

  Co do CL w XEmacsie to muszę powiedzieć, że mnie zaciekawiłeś tym

 2. nablaone powiedział(a):

  IMHO, z ECL+Emacs będzie ten sam problem co z climacsem, nie będzie mocy aby przepisać te wszystkie biblioteki na CL.

 3. Ryszard Szopa powiedział(a):

  Właśnie dlatego mądry jest pomysł, aby w pierwszej fazie był dostępny zarówno interpreter elispa, jak i ECL. To by pozwoliło pisać nowe aplikacje w CL, nie rezygnując z całej tej masy kodu już dostępnego w tej chwili. Sądzę, że sporo ludzi chętnie by pisało w cl (nie bez powodu popularny jest (require 'cl)).

 4. Ryszard Szopa powiedział(a):

  Poza tym, w przeciwieństwie do climacsa, XEmacs zdaje się przynajmniej działać :P

 5. jwr powiedział(a):

  Nie rozumiem dlaczego uważasz, że Weblocks się nie będzie skalować. Całą właśnie zaletą weblocks jest to, że kontynuacje są ograniczone i nikt nigdy nie planował ich serializować ani przechowywać dłużej, niż jest to niezbędne. To pierwszy lispowy framework z tak sensownym podejściem.

  Co do ograniczenia do jednego obrazu — oczywiście, ale też nie widzę czemu to jest problem. I tak z reguły pojedynczą sesję użytkownika dowiązuje się do jednego serwera, load-balancing robiony jest między sesjami.

 6. Ryszard Szopa powiedział(a):

  A co z akcjami? Skutki uboczne akcji nie muszą być ograniczone do sesji (ZTCP dowolna lambda może być akcją), ale siłą rzeczy nie są w stanie oddziaływać poza obraz lispowy. Wyobrażam sobie dość upiorne błędy typu akcja która wpływa na wszystkie i tylko te sesje, które się znajdują na tym samym serwerze. Oczywiście, da się temu zapobiec dbając o to, aby akcje miały skutki albo lokalne dla sesji albo w bazie danych… Poza tym, w scenariuszu pesymistycznym może być tak, że dużo „cięższych” sesji ląduje nam w jednym obrazie, a my nijak nie potrafimy tego rozłożyć. Oczywiście, być może moje obawy wynikają z tego, że Weblocks pozwala bardzo łatwo robić rzeczy, które w innych frameworkach (myślę o Pylonsach i Django, bo w nich coś więcej robiłem)byłyby bardzo trudne, więc jest więcej okazji, aby strzelić sobie w stopę.

  Poza tym, z prezentacji Stefana Richtera wynikało, że sticky sessions są tą gorszą metodą load balancingu, którą należy zastąpić memcached i innymi fajnymi rzeczami (stąd się nb. wziął pomysł aby serializować kontynuacje), a Weblocks było podane jako przykład frameworku, który się doskonale nadaje do tych fajnych metod. Co moim skromnym zdaniem nie jest prawdą.

  By zreasumować moje stanowisko:

  • Nie twierdzę, że Weblocksy w ogóle nie skalują, lecz że nie skalują wedle metod proponowanych przez Stefana Richtera.
  • Skalowanie Weblocksów, przynajmniej od pewnego momentu (SR mówił o aplikacjach na miliony użytkowników) wciąż nie wydaje mi się trywialne.

  (Oczywiście, fajnie by było, gdyby slajdy z prezentacji były gdzieś udostępnione i można się było do nich wygodnie odnosić... Próbowałem poprosić o to Stefana w komentarzu na jego blogu, ale niestety nie potrafię przejść obrazka antyspamowego.:/)

 7. jwr powiedział(a):

  Zgadzam się, że dowolny framework oparty na kontynuacjach nie będzie pasował do memcached. Wcale jednak nie uważam memcached za sensowne rozwiązanie :-)

  Co do skalowania weblocks, może warto spojrzeć ogólniej na problem skalowania aplikacji WWW. W dowolnej aplikacji, która wyrośnie poza jeden image lispowy musi istnieć coś współdzielonego: RDBMS, serwer(y) backendowe — coś gdzie mieszka współdzielony stan. Jeśli już mamy to coś, to po pierwsze, problem dowiązywania sesji do konkretnych frontendow staje się mało istotny (bo zawsze sesje się jakoś rozłożą), a po drugie, tak czy siak nie możemy traktować kontynuacji jako jedynego narzędzia do zarządzania stanem aplikacji (takie podejście było w UCW i nijak się nie skaluje).

  Kontynuacje w weblocks używane są do zarządzania przepływem kontroli w pojedynczej sesji — do tego nadają się świetnie i niespecjalnie moim zdaniem ma to związek z wydajnością.

  Oczywiście skalowanie do milionów użytkowników nigdy nie jest trywialne :-)

 8. Nathell powiedział(a):

  a UCW właśnie zmartwychwstało – przyszedł Drew Crampsie i powiedział, że chce się nim zająć :)

 9. reverse phone powiedział(a):

  I really like your wp web template, wherever do you find it through?

 10. reputation protection powiedział(a):

  com-The average small business owner reports a yearly salary of between $36,000 and $75,
  000 a year. Give the potential client time to go through the proposal.
  Even perhaps one of the buyers or users hasn't paid, and money that you were assuming isn't forthcoming and you now want to start working out creditor
  costs.

 11. saakcs.com powiedział(a):

  Understanding both advantages and disadvantages are important in order to choose the best
  internet marketing strategy. In addition,
  many of the words used started to take on slightly different meanings, depending on the context in which
  they are used. Daily, even hourly, businesses can see how many
  individuals clicked on their ads and the traffic that is being driven to their website.

 12. Free Slots No Deposit powiedział(a):

  In the beginning the constant thoughts and urges to gamble can be
  intense. Gradually, the online casino culture is emerging in the scenario and the best
  part is ' people are accepting it. They provide wide variety of
  gaming options along with unique offer like bonuses from 100% to $1000.

 13. Hostgator 1 Cent Coupon powiedział(a):

  Ƭhe ƿriсing for a hosting environment can bе massively different foг different sοlutions and also the level of the company.

  Cutting-Edge Tools: Certified Partnerѕ Get Exclusive Toοls One of the major Ьenefits of being a Microsoft Gold Partner is access to the latest Miсroѕoft
  tools and technologies. Theƴ have the fеatures of grеat hosting for your
  Wordprеss site and they provide the facіlity of one
  clicҟ instаllation that ɦеlƿs yoս installing with out
  software. For instɑnce, a website selling adult materials could be hosted on the same
  server as a business selling children's toys. Shared wеb hosting іs the most commonly
  used web hosting service and also called νirtual hosting. It is
  recommended by the experts though that you make sure exactly how many peoρlе share your server with so as to check loaԀ.
  For most of սs who are trүing to ϲrеɑte and launch our οwn websites
  for the first timе, it can be a dauntіng task in many ways.
  Thіs іs the most popular web hosting server for websites.

  High prices can often mean better customer service
  and a higher spec for equipment, ѕo mаke sure you sƿend some
  time looking at these dеtaіls. If you are starting a new
  website or a web based product then this hosting package would be mоѕt prefeгred to
  you because it costs the lowest.

Dodaj komentarz:

Musisz się zalogować, żeby dodać komentarz.